بررسی سنگ چینی جلبر

0
42
سنگ چینی جلبر
سنگ چینی جلبر

بررسی سنگ چینی جلبر

سنگ چینی ، جزء سنگهای دگرگون است. این سنگ از توده سنگهای آهکی یا دولومیتی هستند که در اثر عوامل درونی، نظیر درجه حرارت و فشار، دوباره متبلور شده اند . سنگ های چینی اغلب دارای بلورهای درشت است. این بلورهای درشت وجه تمایز سنگ های چینی با سنگهای کربناتی رسوبی است.سنگهای چینی در نقاط مختلف از نظر میزان دگرگونی و بعضی ترکیبات شیمیایی متفاوت هستند. از نظر ساختمان درونی سنگ و دانه بندی کریستال سنگ، یک معدن با معدن دیگر متفاوت است. کانی اصلی تشکیل دهنده اغلب چینی ها کلسیت است.

سنگ چینی یا کریستال  جلبر

سنگ مرمریت جلبر از گروه مرمریت هایی است که تحت شرایط خاص زمین شناسی دگرگونی مجدد متبلور شده این نوع مرمریت با توجه به تبلور بلورهای آن ظاهری مانند اونیک دارد و به همین خاطر در ایران به آن کریستال یا چینی می گویند.

مشخصات سنگ  جلبر:

سنگ کریستال یا چینی جلبر در اثر دگرگونی مجاورتی یک توده آذرین نفوذی تشکیل شده است.در ایران به مرمریت هایی(MARBLE) که دگرگون شده اند چینی یا کریستال می گویند. اصطلاح چینی تنها در ایران کاربرد دارد.چینی جلبر در یک زون سرپانتین- کلسیت قرار گرفته، بر اساس آزمایش XRD که از نمونه های مختلف معدن برداشت شده،تنها۲ کانی اصلی در این سنگ تشخیص داده شده که عبارتند از : آنتی گوریت و کلسیت آنتی گوریت در طیف های مختلفی از رنگ سبز در این سنگ مشاهده می شود.لازم به ذکر است که بعضی از آنتی گوریت ها به دلیل شفافیت و درخشندگی به عنوان سنگ نیمه قیمتی در جواهر سازی کاربرد دارند.

بیشتر بخوانید : سنگ مرمریت و انواع در بازار ایران 

براساس آزمایشات مکانیک سنگ انجام شده،جذب آب این سنگ کمتر از نیم درصد وتخلخل آن ناچیز است. بر این اساس میتوان انتظار داشت که تاثیر عوامل هوازدگی فیزیکی مانند سرما بر این سنگ بسیار کم و یا بی اثر باشد.مقاومت فشاری بالا (در دو حالت خشک و تر) نیز نشانه سلامت این سنگ و فقدان سطوح ضعف است.

ضمن آنکه در آنالیز شیمیایی این سنگ عناصر مزاحمی چون اکسید آهن و منگنز یا وجود ندارند و یا در حد بسیار بسیار کمی هستند،به همین دلیل امکان هوازدگی شیمیایی در نتیجه عوامل طبیعی بسیار کم است. در مجموع با توجه به نتایج حاصل از آزمایشات مختلف و تجربه های پیشین،سنگ  جلبر یکی از بهترین سنگ های تزیینی برای استفاده در بخش های مختلف ساختمان به خصوص کف،پله،استخر،سونا و … است.

موقعیت جغرافیایی:

جلبر،نام روستایی است در استان آذربایجان غربی،۵۵ کیلومتری جنوب شهر ارومیه ، درغرب دریاچه ارومیه.معدن جلبر به فاصله ی ۲۰۰۰ متری در جنوب روستا قرار دارد.

برا مشاوره و خرید انواع سنگ کلیک نمایید .