سنگ مناسب ساختمان چه سنگی است ؟

0
42
سنگ چینی
سنگ چینی

سنگ مناسب ساختمان چه سنگی است ؟

سنگ ‌ها بر اساس کاربرد، مصارف ویژه‌ای دارند. این محصول طبیعی در صنعت ساختمان‌ سازی نیز استفاده می‌شوند. سنگ خوب سنگی است که جاذب آب زیاد نبوده و تحمل بالایی در مقابل محیط‌های طبیعی، شیمیایی و سایش داشته باشد. البته بسیار بااهمیت است که بدانیم کدام سنگ با چه جنسی برای کدام قسمت یک ساختمان کاربرد دارد؟ سنگ‌ های نما (داخل و خارج) باید بدون ترک، شیار، شکستگی ورگه‌های سست، پوسیدگی، خلل و فُرَج باشد.

چه سنگی مناسب برای فضای داخلی و خارجی ساختمان است ؟

در خرید سنگ ساختمانی باید به فضای ساختمان که قصد نصب سنگ در آن رادارید توجه کنید. هر سنگی مناسب مکان خاصی است. به‌طور معمول فضاها برای نصب سنگ به سنگ‌های مناسب نمای خارجی، نمای داخلی، کف پله و پاگرد، کف فرش فضاهای داخلی مسکونی، کف فرش فضاهای داخلی تجاری و اداری، کف فرش بام و پیاده‌رو، سرویس بهداشتی، درپوش دیوارهای محوطه، حیاط و جان‌پناه بام و درنهایت سنگ روی کابینت و اپن تقسیم می‌شوند.

سنگ‌های نمای خارجی باید مقاومت بالایی در برابر گرما، رطوبت، سرما و اشعه UV نور خورشید داشته باشند. بنابراین بهترین نوع سنگ برای نمای خارجی  سنگ چینی ، تراورتن، گرانیت باشد .

بیشتر بخوانید : تفاوت سنگ چینی و مرمریت

استفاده از سنگ چینی برای نما و فضای خارجی کاملاً فنی و صحیح است. سنگ چینی از لحاظ جذب آب و چسبندگی دوغاب بین گرانیت و تراورتن است.نه به اندازه ی تراورتن جذب کننده دوغاب و نه به اندازهء گرانیت نچسب است.در ایران استفاده از این سنگ برای نما از قدیم رایج بوده. اگر دقت کرده باشید سنگ چینی نمای اصلی بسیاری از ساختمانهای قدیمی به خصوص در مناطق گرمسیر است.چرا که رنگ روشن آن باعث می شود تا گرمای زیادی جذب نما نشود و ساختمان از گرمای زیاد در امان باشد.

سنگ‌هایی مانند مرمریت، گرانیت، سنگ چینی و… به علت عدم تماس با ناملایمات جوی انتخاب مناسبی برای نمای داخلی است. این سنگ‌ها می‌توانند جلوه‌های بسیار زیبایی را در لابی‌ها، پاگردها، اطراف درب آسانسورها، دیوارهای راه‌پله، دیوارهای پارکینگ و… خلق کنند.

سنگ مناسب برای پلکان و پاگرد

راه‌پله و پاگردها بهترین مکان برای نصب سنگ گرانیت است، این سنگ از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.برخی‌ها به علت قیمت بالای گرانیت در پلکان از مرمر درجه ۲ استفاده می‌کنند که این مورد اشتباه بزرگی محسوب می‌شود. پلکان ساختمان‌های اداری و تجاری و مدارس که آمدو شد زیادی دارند می‌بایست حتماً از جنس مرمر مرغوب یا گرانیت باشند.

سنگ مناسب کف فرش فضاهای داخلی مسکونی

سنگ‌ها بهترین کفپوش‌های دنیا هستند. از جمله دلایل را می‌توان به تأثیر عواملی چون دوام، رنگ طبیعی، مقاومت در برابر ضربه اجسام نوک‌تیز، ساب و جلا پذیری مجدد، زیبا و شکیل شدن فضای داخل، نگهداری خوب گرما در سیستم‌های گرمایش از کف دانست. بهترین گزینه برای این مورد مرمر است. برای این فضاها نیز مرمر بسیار مناسب است؛ اما برای این مکان‌ها باید از مرمر بسیار مرغوب استفاده کنیم، زیرا این مکان‌ها بیشتر از فضای خانه پاخور دارد.در این فضاها باید از سنگ‌هایی استفاده کرد که در برابر یخ‌زدگی و فشار مقاوم باشند، برای همین استفاده از سنگ‌های تراورتن، سنگ چینی و گرانیت بسیار برای کف فرش بام و پیاده‌رو گزینه بسیار مناسب است. البته برای این فضاها می‌توان از سنگ درجه‌یک استفاده نکرد.

با سنگ چینی لایبید بیشتر آشنا شوید

سنگ مناسب سرویس بهداشتی و…

به‌هیچ‌عنوان در سرویس بهداشتی از سنگ مرمر استفاده نکنید، زیرا این سنگ در برابر مواد شیمیایی بسیار ضعیف است.سنگ‌های مقاوم در برابر رطوبت و مواد شوینده برای این مکان‌ها مناسب است.وی در مورد درپوش دیوار محوطه، حیاط و جان‌پناه بام نیز بیان کرد: تراورتن بهترین و ارزان‌ترین گزینه برای درپوش دیوارها و حیاط است.

سنگ مناسب کف پارکینگ

به علت تردد خودرو بر روی پارکینگ ، استفاده از سنگ به علت استحکام آن ضروری است . دو قسمت مهمی که باید با سنگ پوشانده شوند قسمت دیوار و کف می‌باشد . به خاطر داشته باشید که همیشه به مقدار چند تایل  از سنگ کف فرش نصب شده را پس از تمام کردن ذخیره کنید . چون اگر در آینده سنگ‌های کف فرش نیازی به تعمیر کردن باشد ، احتمال  دارد سنگ با طرح و رنگ مشابه یافت نشود .

سنگ تراورتن برای استفاده در کف پارکینگ مناسب است . اما ابعاد بزرگ آن از قیمت نسبتا بالایی برخوردارمی باشد . تراورتن به مرور زمان کمی کثیف می‌شود که به دلیل رفت و آمد کم پارکینگ ایرادی ندارد . همینطور می‌توانید از تراورتن‌های پرداخت نشده و نسابیده استفاده کنید تا هزینه شما کمتر شود .

سنگ‌ چینی جز سنگ‌های سخت و چگال می‌باشند و به عنوان مصالح با دوام ساختمانی جهت کاربرد در کف پارکینگ ساختمان می‌باشند . برای سنگفرش کف پارکینگ باید از سنگ هایی استفاده کرد که در برابر ترددبالا و همچنین رطوبت ، مقاومت بالایی از خود نشان داده که می‌توان سنگ چینی لایبید را به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها در این مورد معرفی کرد : سنگ چینی  به دلیل بافت متراکمی که دارد و عدم وجود تخلل موجب شده تا در برابر آلودگی‌ها نیز از خود مقاومت نشان دهد و به راحتی سنگفرش پارکینگ پاکیزه خواهد شد .

بیشتر بخوانید : سنگ چینی و کاربردهای آن