سنگ چینی و ویژگیهای آن

0
49
سنگ ساختمانی چینی
سنگ ساختمانی چینی

سنگ چینی و ویژگیهای آن

سنگ چینی یا سنگ کریستال نوعی سنگ دگرگونی است که از توده سنگهای آهکی یا دولومیتی تشکیل شده است. کانی های این سنگ ساختمانی در اثر عوامل درونی، نظیر درجه حرارت و فشار، دوباره متبلور شده اند. سنگ های چینی در نقاط مختلف از نظر میزان دگرگونی و بعضی ترکیبات شیمیایی متفاوت هستند. انواع مختلفی سنگ ساختمانی چینی موجود است که اغلب دارای بلورهای درشت است. این بلورهای درشت وجه تمایز سنگ ساختمانی چینی با سنگهای کربناتی رسوبی است.این سنگها اغلب دارای بلورهای درشت سفید و یا خاکستری روشن تا کرم هستند.
کانی اصلی تسکیل دهنده آنها کلسیت می باشد ولی در برخی از آنها نیز کوارتز وجود دارد که با افزایش آن میزان سختی سنگ زیادتر می شود.
مقاومت خمشی آن بین شش تا پانزده مگاپاسکال و مقاومت کششی آن به طورمتوسط چهار مگاپاسکال است.تخلخل این سنگ بسیار کم و بین ۳ /۰ تا ۲/ ۱ درصد است.

برای مشاوره و خرید انواع سنگ با صنایع سنگ اورانوس کلیک نماید

این سنگ ساختمانی در سال های گذشته در فضاهای مختلف پروژه های ساختمانی به کار برده می شد اما مدتی است که استفاده از آنها به شدت کاهش یافته است. دلیل آن هم تنوع زیاد سنگ تراورتن می باشد.استفاده از سنگ ساختمانی چینی برای نما و فضای خارجی کاملا فنی و صحیح می باشد و این سنگ از لحاظ جذب آب و چسبندگی دوغاب بین گرانیت و تراورتن قرار دارد، به این معنی که به اندازه سنگ تراورتن جذب کننده و نه به اندازه سنگ گرانیت نچسب است.
سنگ ساختمانی کریستال و سنگ های چینی اخیرا به صورت سنگ اسلب فرآوری و بریده می شوند که امکان استفاده از آنها در فضاهای شیک داخلی را بوجود آورده است.
همانطور که ذکر شد سنگ ساختمانی چینی دارای تنوع رنگ پایینی می‌باشند و معمولاً به رنگ سفید و یا رنگ سفید با هاله یا رگه‌های زرد می‌باشد.سنگهای  ساختمانی کریستال توسط دستگاه های برش سنگ نرم بریده می شود و معمولا نیاز به توری و رزین خاصی ندارد چراکه دارای تخلخل و رگه های خالی بسیار کم استبرای اطمینان از مقاومت سنگها در طول سالهای دراز و عمر بالای آن از سنگها ضخیم تر یعنی هشت سانتی متری استفاده کرده اند.