مقایسه سنگ مرمریت با دیگر سنگ های ساختمانی

4
48

مقایسه سنگ مرمریت با دیگر سنگ های ساختمانی

مقایسه سنگ مرمریت با دیگر سنگ های ساختمانی

تنوع سنگ های ساختمانی در کشور عزیز ما ایران بسیار زیاد است … !سنگ های ساختمانی شامل تراورتن , مرمریت , گرانیت و … می باشد.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت زیر مجموعه ی نمونه سنگ های آهکی می باشند که تحت فشار و حرارت زیاد قرار می گیرد و از تبلور مجدد دانه های آهک، دانه های درشت و رگه داری تشکیل می شود.

ماده اصلی تشکیل دهنده سنگ مرمریت کلسیت و دولومیت می باشند و از دسته سنگ های نرم به حساب می آید. سنگ های مرمریت دارای سطحی صاف و یکدست می باشد که به صورت رگه هایی از رنگ های متنوع یافت می شود. وجود این رگه ها در سنگ به دلیل ناخالصی هایی است که در آهک اولیه وجود داشته است.

تنوع رنگ در سنگ آهک به خاطر وجود موادی مانند اکسید آهن ، سیلیس ، میکا ، سرپانتین ، گرافیت و مواد آهکی در ساختار آن است. این سنگ به دلیل وجود ناخالصی ها ، به رنگ های روشن و سفید تا تیره و رنگی مانند قرمز، کرم، قهوه ای، صورتی، سیاه، خردلی، سبز و غیره در بازار موجود می باشند. سنگ های مرمریت را در معدن به روش سیم برش میبرند.

اگر بخواهیم در حالت کلی این سنگ را با سنگ های دیگر مقایسه کنیم، سنگ های مرمریت مقاومت زیادی ندارند اما تعدادی از این سنگ ها به سختی سنگ گرانیت هستند و این نوع سنگ ها به دلیل داشتن خلل و فرج، از پر شده آن استفاده می شود.

در گذشته جهت پر کردن سنگ از موادی چون مل ، سیمکا و پودر سنگ استفاده می شد اما امروز از مواد با کیفیت تری چون رزین استفاده می شود. پشت بعضی از سنگ های مرمریت را چسب و توری و اپوکسی می کنند تا استحکام آن بیشتر شود.

سنگ تراورتن

سنگ های مرمریت به خاطر ماهیت آهکی که دارند جذب آب بالایی رانیز دارا می باشند بنابراین از اینها نمی شود در سرویس بهداشتی، دستشویی، آشپزخانه و حمام استفاده کرد. این سنگ در برابر عوامل طبیعی چون باران , سرما , گرما و هوازدگی بسیار ضعیف تر از تراورتن است. این سنگ ها به دلیل مقاومت پایینی که دارند اگر در معرض انبساط و انقباض قرار گیرند دچار خردگی می شوند. بنابراین از این سنگها در نمای ساختمان ، فضای باز و در معرض نور خورشید استفاده نمی شود.

تفاوت سنگ چینی ومرمریت

وجه تمایز سنگ مرمریت از سنگ تراورتن ، عدم وجود خلل و فرج در سنگ مرمریت و وجود رگه هایی معمولا قرمز رنگ می باشد که به دلیل داشتن ناخالصی اکسید آهن یا ترکیبات دیگر است.

سنگ مرمریت اکثرا در نمای داخلی ساختمان از جمله بدنه راه پله، بدنه پارکینگ، کف واحد ساختمان و … استفاده می شود. در ایران معادن زیادی از سنگ مرمریت موجود است که در حال شناسایی و بهره برداری می باشد و معادنی از این سنگ نیز وجود دارند که هنوز شناسایی و بهره برداری نشده اند .

از جمله این سنگ ها می توان سنگ مرمریت پرشین سیلک یا سیلک امپرادور ، مرمریت مهکام ، مرمریت دهبید شایان و نمین ، مرمریت سبزوار و کاشمر ، مرمریت نجف آباد ، گلدن بلک ، مشکی دهبید، مشکی بیرجند، مرمریت بوانات ، مرمریت انارک، مرمریت بجستان را نام برد.

قیمت سنگ مرمریت مانند دیگر سنگ های ساختمانی به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله این عوامل عبارتند از : ضخامت برش، مواد مورد استفاده در فرآوری، دقت در سورت بندی، کیفیت ساب و برش و سایز سنگ مرمریت تولید شده می باشد. هر قدر سایز سنگ مرمریت تولید شده بزرگتر باشد قیمت آن نیز با توجه به تفاوت در روش تولید و فرآوری آن بیشتر است.

4 دیدگاه